– Trzeba zacząć hamować inwestycje w drogi i skupić na rozbudowie dróg kolejowych w Polsce – ocenił podczas spotkania z uczestnikami Campus Polska Przyszłości wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak – cytuje słowa wiceministra Polska Agencja Prasowa.
Niestety w przestrzeni publicznej nie znajdziemy bardziej szczegółowej informacji na temat konkretnych decyzji podjętych w tej sprawie przez Radę Ministrów lub przez Ministra Infrastruktury. Dlatego też związek pracodawców Transport i Logistyka Polska zwrócił się do Pana Donalda Tuska Prezesa Rady Ministrów z prośbą o udzielenie informacji na ten temat.
– Z jednej strony cieszy nas zapowiedź rozwoju infrastruktury kolejowej, gdyż wiele usług świadczonych przez polskich przedsiębiorców branży transportowo-logistycznej związanych jest z obsługą transportu intermodalnego i kombinowanego. Natomiast z drugiej strony niepokoi nas fakt, iż proces ten będzie się odbywał się kosztem polskiej infrastruktury drogowej. Infrastruktury, z której rozwojem związane są nasze inwestycje w bazy operacyjne, centra logistyczne i magazyny. A także inwestycje naszych klientów w zakłady pracy, które moglibyśmy w przyszłości obsługiwać – pisze w wystąpieniu skierowanym do premiera Maciej Wroński Prezes TLP.
Wroński wskazuje, że około 80% krajowej wymiany towarowej odbywa się za pośrednictwem transportu drogowego, a mało prawdopodobne podwojenie pracy przewozowej wykonywanej przez kolej zmniejszy zapotrzebowanie na transport drogowy jedynie o kilka procent. Prezes TLP obawia się także o bezpieczeństwo i warunki pracy kierowców, o bezpieczeństwo przewożonych pasażerów i ładunków, a także o bezpieczeństwo wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.
Więcej przeczytacie w wystąpieniu TLP.