Na zaczynającym się w środę posiedzeniu senatorowie będą zajmować się rządową ustawą o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym.
Jednym z wprowadzonych w niej rozwiązań jest możliwość zakazania kierowcy zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę lub współpracującego na podstawie umów cywilnoprawnych kolejnego zatrudnienia. Chodzi tutaj o każdą aktywność zawodową, a nie tylko związaną z kierowaniem pojazdami. Musi to być jednak uzasadnione względami bezpieczeństwa w transporcie drogowym lub koniecznością przestrzegania przepisów socjalnych.
– To rozwiązanie wprowadzono na nasz wniosek. Od kierowcy zależy bowiem bezpieczeństwo przewożonych pasażerów i towarów, a także życie i zdrowie uczestników ruchu drogowego. Aby to zagwarantować, przewoźnik nie powinien dopuścić osób nieposiadających odpowiedniej sprawności psychofizycznej do kierowania pojazdem. A kierowca, który zamiast odpoczywać, pracuje na dwóch etatach, jej nie posiada – mówi Maciej Wroński, prezes Transport i Logistyka Polska.
Cały artykuł dostępny na Rzeczpospolita (tutaj).