„Podzielamy wartości i przekonania by zdynamizować Unię Europejską i jej obywateli” – tak skomentował na twitterze wizytę w Luksemburgu Emmanuela Macron oraz Charlesa Michel (BE) premier Luksemburga Xavier Betttel. Wizyta miała miejsce 29 sierpnia, tuż po zakończeniu oficjalnej wizyty Emmanuela Macron w Austrii, Rumunii i Bułgarii.
W toku konferencji prasowej Emmanuel Macron podkreślił dwie bardzo istotne kwestie.
Po pierwsze wspólną wizję Francji, Belgii i Luksemburga w przedmiocie rewizji przepisów o delegowaniu pracowników. Winna się ona opierać na zmniejszeniu czasu delegowania, pogłębieniu kontroli celem zwalczania spółek-skrzynek pocztowych i koordynacji pogłębionych kontroli między instytucjami państw członkowskich, które maja weryfikować, czy rzeczywiście jest wypłacana równa płaca za tę samą, równą pracę. Francja oczekuje zwiększenia konwergencji w UE w dziedzinie socjalnej i wyraża głęboki sprzeciw wobec faworyzowania modeli dumpingu socjalnego czy też dumpingu fiskalnego.
Po wtóre, prócz tych działań o charakterze krótkoterminowym, Prezydent Francji, w wyniku wielokrotnych rozmów z przedstawicielami Belgi i Luksembura nabrał przekonania o konieczności działań daleko idących, celem reformowania i wzmacniania Europy. Z tego też powodu, wzmacniając więź z Niemcami, Włochami, Hiszpanią oraz Holandią podjął dyskusję o konieczności zaproponowania kilkudziesięciu zagadnień podstawowych, które posłużą większej integracji strefy Euro oraz Europy bardziej socjalnej. Powstaje, swego rodzaju, koalicja dobrej woli i determinacji w tworzeniu bardziej ambitnej Europy.
Nie można także pominąć nawiązań do tworzenia Europy różnych prędkości, które wybrzmiały w toku wizyty.
Wystąpienie Prezydenta Francji na konferencji prasowej w Luksemburgu:
Informacja prasowa rządu luksemburskiego:
http://www.gouvernement.lu/7300968/29-visite-macron?context=3305411
Uwaga TLP była także zwrócona na spotkanie 31 sierpnia szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Partnerstwa Wschodniego (PW).
Jak czytamy w oświadczeniu MSZ na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó w spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Partnerstwa Wschodniego (PW) uczestniczyli również minister spraw zagranicznych Estonii, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie UE, Sven Mikser, a także Komisarz UE ds.
Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn.
Minister Witold Waszczykowski skomentował cele spotkania – „Nieustannie liczymy na rozwój infrastruktury łączącej kraje Partnerstwa Wschodniego z UE, zarówno energetycznej, jak i transportowej oraz zwiększenie mobilności i szans ludzi młodych. Są to realne i przede wszystkim widoczne więzy pomiędzy naszymi krajami. Jest to niewątpliwie jedno z naszych głównych zadań do realizacji po zbliżającym się Szczycie – powiedział minister Witold Waszczykowski w Budapeszcie.”
Wspólna deklaracja Ministrów >>
Informacja MSZ:
Śledzimy na bieżąco istotne dla transportu wydarzenia, które mogą wpłynąć na kształ przyszłego ustawodawstwa europejskiego oraz podejmujemy wspólne działania wraz z członkami Sojuszu na rzecz Przyszłości Transportu, by reagować niezwłocznie na dostrzegane zagrożenia, ale i szanse.
Opracowała:
Joanna Jasiewicz